لرد لامونت، رئیس اتاق بازرگانی بریتانیا و ایران و سفیر بازرگانی نخست وزیر بریتانیا در امور ایران در جلسه شامی که به افتخار او برپا بود، با مهندس خاموشی رئیس اتاق بازرگانی ایران و انگلیس، اعضاء هیات رئیسه اتاق ایران و انگلیس، بن فندر معاون هیات سیاسی بریتانیا در سفارت انگلیس بعد از دیدار و به تفصیل درباره مسائل و مشکلات گفت و گو کردند. در این دیدار مهندس خاموشی ضمن ادای خیرمقدم بیاناتی به شرح درپی ایراد کرد. مهمانی ساعت 10 شب پایان پذیرفت و لرد لامونت تهران را به قصد لندن ترک کرد.

                                                                 image3     

سخنان سر میز شام
مهندس سیدعلینقی سیدخاموشی

عالی جناب لرد لامونت
ریاست محترم اتاق بازرگانی بریتانیا و ایران و نماینده تجاری نخست وزیر بریتانیا در رابطه با ایران

با سلام و ادای خیر مقدم ضمن اظهار خرسندی از اینکه شما را در مقام نماینده بازرگانی نخست وزیر بریتانیا در رابطه با ایران پذیرا شده ام، اطمینان دارم که جنابعالی در این مقام به مراتب بیش از گذشته و از توان بیشتری در توسعه روابط اقتصادی دو کشور برخوردار خواهید بود.
اما با عرض پوزش و عنایت به رابطه بسیار طولانی ما به عنوان روسای اتاق های بازرگانی مشترک دو کشور و این واقعیت که در طول این مدت طولانی ما در این دو اتاق از هیچ کوششی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور فروگذار نبوده ایم، به ویژه جنابعالی که با استفاده از هر فرصتی در این زمینه بهره جسته اید و همه شاهد آن بوده اند، با پوزش مجدد باید اظهار کنم که واقعاً نه تنها روشن نیست بلکه شگفت آور است که چرا دولت بریتانیا که یکی از امضا کنندگان بیانیه 1+5 می باشد که از جهات گوناگون افکار و اندیشه های رهبران فرهیخته آن طی دو سده گذشته جهان را تسخیر و بر آن حکم رانده است. عقل گرایی، تجربه گرایی حاکمیت قانون، دموکراسی، اقتصاد بازار، حقوق بشر، آزادی بیان و… را به جهانیان عرضه داشته است، حتی در تغییر ظواهر زندگی، از پوشش، آداب و رسوم غذا خوردن و پذیرایی جهانیان را به گونه ای تحت تاثیر آداب و رسوم خود قرار داده است، اکنون حقوق ملتی مانند ملت ما را در مقابل زورگویی آمریکا، را از تحریم بانکی و برداشت از سرمایه های کشور با عنوان جریمه ادعای سهیم بودن ایران در حادثه بمب گذاری در لبنان و کشتار 250 آمریکایی، که در هیچ دادگاهی اتهام ایران ثابت نشده است، کسی از شلیک به هواپیمای مسافربری ایران بر فراز آب های خلیج فارس و کشتار دسته جمعی همه سرنشینان آن سخنی به میان نمی آورد.
چرا دولت شما که در اعمال سیاست های اقتصادی در اروپا از نقش و جایگاه ویژه ای برخوردار است از تنگنای ایجاد شده در نقل و انتقالات بانکی بین ایران و بانک های بین المللی ساکت نشسته و اقدامی به عمل نمی آورد. درست است که دولت ها تا حدودی از انجام این امور عاجزند و انجام این امور بیشتر وظیفه بخش خصوصی و در راس آن اتاق های بازرگانی می باشد و من به نوبه خود امیدوارم اتاق های مشترک دو کشور به ویژه اکنون که ریاست یکی از آنها که منظورم جنابعالی است نماینده نخست وزیر در این زمینه می باشید، بتوانیم در این راستا از هیچ کوششی دریغ ننماییم در خاتمه انتظار می رود با عقد قرارداد های منع پرداخت مالیات مضاعف، بهبود بیمه صادرات، تسهیل صدور ویزای تجاری، تبادل هیات های بازرگانی و… در توسعه روابط سرمایه گذاری های مشترک کوشش نماییم. بیش از این مصدع نمی شوم. با تشکر.

                                                                         image2

Comments are closed.